Svakoga dana naš um obradjuje ogroman broj informacija. Svet se menja i prinudjeni smo da, na ovaj, ili onaj način, pratimo te promene. Zašto ne bismo bili oni od kojih promene kreću?
Iza nas je veoma teška godina u Evropi. Pandemija, neočekivani rat u Ukrajni, poremećene vrednosti u društvu, nesigurnost na svakom koraku - sve nam to pokazuje da živimo u mračnim vremenima. Svi tražimo nadu, neku svetlost u mraku ili tračak svetlosti na kraju tunela.
Isus fascinira. Nijednoj drugoj ličnosti svetske istorije nije pošlo za rukom da izvrši uticaj na tako veliki broj ljudi. O njemu su napisane nebrojene knjige. Mnoge pesme se pevaju njemu u čast. Isus se slavi na stotinama različitih jezika.
Kako pristupiti traženju najdubljih i najistinitijih činjenica o našem univerzumu? Vekovima, mi fizičari prilazili smo ovom pitanju iz perspektive redukcionizma: ideje da saznamo najdublje i najistinitije stvari o univerzumu tako što ćemo ga raščlaniti na njegove najsitnije delove.
“Ne predlažem ‘Boga praznina’, boga koji služi samo tome da objasni ono što nauka još nije objasnila.
Predlažem Boga koji objašnjava zašto nauka objašnjava. Ne poričem da nauka objašnjava, ali zastupam postojanje Boga da bih objasnio zašto nauka objašnjava.”